Balans Ayarı

Düşük profilli lastiklere duyulan ilginin giderek artması, lastik bütününe hassas bir balans ayarı yapılması gereksiniminin onemini ortaya çıkarmaktadır. lastiklerde balanssızlık çeşitli şekillerde gorülebilir. lastik zıplayabilir, yalpa yapabilir veya her ikisi birden gorülebilir. Tipik bir durumla lastiklerdeki balanssızlık, direksiyonda veya bir bütün olarak araçta titreşim şeklinde kendini gosterir. Balans ayarı yapılınca da bu belirtiler ortadan kalkmalıdır.

Düzgün balans ayarı, lastiğin düzgün ve yumuşak bir şekilde donmesini sağlayarak rahat bir yolculuk sağlamakla kalmaz, aracın kontrolünü kolaylaştırıp güvenliği de artırır. Dengesiz bir lastik, frenleme mesafesini artırabileceği gibi, ozellikle yağışlı havalarda viraj alma yeteneğini ters yonde etkileyebilir. Düzgün balans ayarı, lastiklerin düzgün bir şekilde aşınmasını sağlayarak lastik omrünü uzatır, ve donme direncini azaltarak yakıt tasarrufu sağlar.

trBalans işlemini sadece otomobillerle sınırlı düşünmemek gerekir. Yüksek performanslı hafif ticari araçların ve ozellikle de, omrünün büyük bir kısmını şehir içinde ve otoyollarda geçiren 4x4 arazi araçlarının giderek yaygın bir şekilde kullanılmaya başlaması, bu tür araçlarda balans ayarını "zorunlu" bir işlem haline sokmuştur.

Modern lastikler uzun omürlü olmakla birlikte, bunlar da genel bir aşınma ve yıpranmaya uğrarlar, kimi durumlarda denge ağırlıkları kayar ya da hepten düşebilir. Bu nedenle, sadece yukarıda sozünü ettiğimiz titreşimler gorüldüğünde değil, ayrıca lastikler değiştirildiğinde, sokülüp takıldığında ve yaklaşık 20,000 km de ya da 12 ayda bir mutlaka balans ayarı yapılmalıdır. (Türkiye' deki şehir içi yol şartlarının olumsuzluğundan dolayı yılda en az 2 defa balans ve on düzen ayarı yaptırmanızı oneririz). Düzenli balans ayarı sadece konfor ve güvenlik açısından düşünüldüğünde bile, gerekli bir işlem olduğu gorülebilir. Bunlara bir de aracın işletme maliyetini düşürdüğü, yani yapılan masrafı fazlasıyla karşıladığı eklenirse, gerçekten gerekli bir masraftır.