Lastiğin Teknolojik Gelişimi

Dolma Lastik 1895:İlk lastikerin içide kauçuk doluydu.Dolma lastik sert gidiş sağlar ama patlamazdı.Çamurlu yollarda tekerleğin kaymasını onlemek için lastiğe kauçuk tepecikler yapılırdı.

Yastık Lastik 1903:Bisikletlerdeki içi hava dolu lastik ilk kez 1895 2te otomobillere uygulandı.Dolma lastiğe kıyasla daha yumuşak gidiş sağlaması nedeniyle onun yerine aldı.
İlk modern Lastiklerden 1906:İlk hava basınçlı yumuşak lastikler ıslak yollarda fazlasıyla kayıyordu.Bu nedenle sürücüler deri kılıf takma dişleri olan lastik gibi değişik yontemler uygulanmışlardır.
 
Dunlop 1909 Havayla şişirilen ilk lastikler dardı ve iç lastiği vardı.Tekerlek jantında durmalar için çok fazla şişirilmeleri gerekiyordu.Rampada kavramayı sağlayan donüş yonünde dişler de açılmıştı.
Balon Lastik 1930 :Eski lastiklere oranla daha az şişirilen balon lastik daha yumuşak ve sarsıntısız gidiş sağlıyordu.Suyun lastiğin alt bolümlerinden
akmasını sağlayan uzun kanallara da sahipti.
İç lastiksiz 1947:Savaş sonrasında güçlü geniş yüksek kenarlı hava geçirmeyen jantlar iç lastikleri gereksizleştirildi.Zemindeki suyun yanlara akmasını sağlayan uzun kanallarda sahipti.
 
Radyal lastik 1972 İlk lastiklerde güçlendirici kord bezi çapraz yerleştirilmekteydi.Günümüzdeyse kord bezi ipliklerinin lastik merkezi çizgisini radyal lastikler üretilmektedir.
 
Yarış otomobil lastikleri kuru zemini daha iyi kavrayan büyük geniş tabanlı düz lastikler kullanmaktadır.Bu lastikler ısındıkça daha iyi kavrama yapmaktadır.